Velkoformátový tisk – jak připravit soubor

Dokonce i zkušení specialisté DTP mají problém se správnou přípravou velkoformátových tisků. Na co pamatovat při přípravě souborů na výtisky XXL – podívejte se na některé z našich tipů.

Rozlišení a formát

Designéři, zejména na začátku svého dobrodružství s DTP, často zapomínají, že rozlišení by mělo být upraveno, např. podle druhu podkladu, pro tiskovou technologii, ale především – na konečný formát výtisků. Jednoduše řečeno – čím větší je formát, tím nižší by mělo být rozlišení obrázku. Důvodem je skutečnost, že vnímáme obraz při pohledu zblízka, odlišně od plakátů (https://justprint.cz/plakat_xxl) billboard, roll-up nebo XXL.

Hodnota dpi nebo ppi?

Rovněž je třeba si uvědomit, že je třeba rozlišovat mezi dpi a ppi, které jsou často – nesprávně – považovány za synonyma. Návrháři opakovaně nahrazují ppi zkratkou dpi. Je to nesprávné, protože dpi (tzn. dot per inch) je měřítkem rozlišení tiskových strojů a plotrů – ne souborem. Zvažme tedy základní hodnotu dpi a použijeme ji při přípravě souborů pro tiskárnu.

Velkoformátový tisk – jaké rozlišení?

• Připomeňme, že v případě mimoformátového tisku (BTL, tzn. vizitky, letáky) – by měl mít projekt 300 dpi a grafiku na něm umístěnu nelze pixelovat.

• Na druhé straně, v případě velkoformátového tisku (ATL, tzn. banner nebo roll-up) – je nejlepší jej navrhnout v měřítku 1:10, se správným dpi. U grafiky ve velkém formátu se používají nízké rozlišení – dokonce i od 30 dpi.

Chcete-li zjistit doporučené rozlišení pro velkoformátové výtisky, použijte následující tabulku. Berte ji jako průvodce, ale vždy se ujistěte, jaké má vaše tiskárna požadavky.

Rozlišení při tisku formátů XXL

Abychom to shrnuli – čím bude tisk postavený dále od příjemce, tím nižší by mělo být rozlišení. Odesílání souborů s příliš vysokým rozlišením (příliš těžkých) do tiskárny bude považováno za chybu – a nejpravděpodobněji bude mít za následek odmítnutí souboru a nutnost oprav (a je známo, že to často znamená větší náklady a větší frustrace jak pro zákazníka, tak pro nás).

Co nás může a mělo by trápit, je velikost vytvořeného souboru – má-li několik stovek MB nebo dokonce několik GB – mělo by se rozsvítit varovné světlo. Někteří také doporučují upravit rozlišení přesně na vzdálenost, od které bude materiál zobrazen. Zde je příklad převodu (i když samozřejmě, musíte s ním zacházet jako s průvodcem, nikoli s absolutním receptem).

• Fotografie, letáky, vizitky a další výtisky viděné ze vzdálenosti menší, než jeden metr by tedy měly mít rozlišení 300 dpi.

• Pokud se výtisk bude zobrazovat asi metr od příjemce – například plakáty nebo roll-upy – navrhované rozlišení je přibližně 150–250 dpi. • Na druhé straně materiály pozorované z větší vzdálenosti mohou mít požadované rozlišení dokonce i okolo 50 dpi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *